Bizden

Haberler

EKMEĞİN TARİHSEL GELİŞİMİ

Ankara Halk Ekmekten Anadolu’da Ekmeğin 12 bin Yıllık Tarihi Sergisi

 

12-15 Temmuz tarihleri arasında Tarım Bakanlığı Ankara TAGEM Genel Müdürlüğü yeni kampüsünde düzenlenen “Avrasya Doğal 2018” etkinliklerinde Halk Ekmek Fabrikası, "Ekmeğin 12 bin Yıllık Hikayesi" sergisi düzenledi.

Gıda güvenliği, iyi tarım uygulamaları, organik üretim, beslenme, sağlıklı yaşam, spor konularında seminerler verilen zirvede aynı zamanda dünya markası firmalar stant açarak güvenilir ürünlerini servis etti.

Ankara Halk Ekmek Fabrikası düzenlediği "Ekmeğimizin 12 bin Yıllık Tarihi” sergisi ile milattan önce 10 bin yılından günümüze kadar ekmeğin tarihi hakkında bilgi verildi.  Anadolu uygarlıklarında ve dünya kültürlerinde ekmek üzerine çalışmalar yapan Mine Ataman’ın desteği ile hazırlanan sergiye ziyaretçiler büyük ilgi gösterdi.

Ankara Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ahmet Sarıduman; Mine Ataman'ın projesi ile Halk Ekmeğin buluşması nasıl oldu?" sorusunu yanıtlayarak, "Mine hanım ekmek konusunda çok ciddi çalışmaları olan bir insan. Kendisiyle biz bu anlamda sürekli görüşüyoruz. Ar-ge çalışmamıza katkıda bulunuyor. Tarım Bakanlığı'nın organize ettiği Avrasya Doğal 2018 etkinliğinde bir arada olmak istedik. Tarihten günümüze Anadolu'daki buğdayın, ekmeğin hikayesini katılımcılara anlatmak istedik. Milattan önce 10 bin yılından bugüne kadar tarih boyuna 23 bin yıllık ekmek ve buğday geleneğimizi burada yaşatmak istedik. Burada Sümerliler, Hititler, Selçuklular dönemine, Osmanlı dönemine ait ve Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan ekmekleri geçmişten bugüne getiriyoruz. Ayrıca Halk ekmek Fabrikası olarak bizim ürettiğimiz ekmekleri burada tanıtma imkanı buluyoruz. Faydalı olmasını umuyoruz" değerlendirmelerinde bulundu.

Sergi hakkında bilgi veren Mine Ataman;

"Ben çok uzun yıllar sektörde unlu mamuller işiyle uğraşırken insanların 1 TL'ye aldığı ekmeğin tarihini çok bilmediğini fark ettim. Hem besinsel değeri anlamında çok bilgi sahibi olmadıklarını, hem de tarihsel anlamda ekmek nasıl ilk defa yapılmış, hangi süreçlerden geçmiş, bunlarla ilgili çok bilgi sahibi olmadıklarını gördüğümde bir sergi ile insanları bilgilendirmeyi düşündüm. Bu bizim "Geçmişten Günümüze Buğdayın Ekmeğin Hikayesi" sergisi. Bugün de burada Ankara Halk Ekmekle beraber bu projeyi doğal 2018 etkinlikleri çerçevesinde Ankaralılarla buluşturmayı düşündük" ifadelerini kullandı.

Top