Bizden

Haberler

HALK EKMEK EĞİTİMLERE

HALK EKMEK EĞİTİMLERE ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma hakkı en temel insan haklarından biridir. İş sağlığı ve güvenliğinde temel amaç; çalışma yaşamında çalışanların sağlığına zarar verebilecek etkenlerin önceden belirlenerek gereken önlemlerin alınması, iş kazası geçirmeden, meslek hastalıklarına yakalanmadan, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması, çalışanların ruhsal ve bedensel sağlıklarının korunmasıdır.

Ankara Halk Ekmek Fabrikası olarak, fabrikamızda oluşabilecek iş kazalarının önlenmesi ve personelimize gerekli eğitimin verilmesi amacıyla İstanbul’da düzenlenen 9. İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresine katıldık. Alınan bu eğitimlerle fabrikamızda oluşabilecek her türlü iş kazasının önlenmesi ve bilinçli bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Fabrika Personeline İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

Ankara Halk Ekmek Fabrikası olarak, iş güvenliği uzmanımızın rehberliğinde tüm personelimiz olası iş kazaları ve riskleri ile ilgili olarak eğitimden geçirildi. 

            Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında fabrika personeline 4 saatlik iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi. Bu kapsamda temel hedef; iş kazası ve meslek hastalıklarının sıfıra indirilmesidir.

 

Büfe İşletmecileri ile Halk Ekmek Personeline Hijyen Eğitimi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında 18.01.2017 tarihinde imzalanan protokol gereği; 11.05.2018 tarihinde, Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü eğitimcilerinin eğitim verdiği, ekmek üretimi sektöründe çalışanlara yönelik "Hijyen Eğitimi" tüm Halk Ekmek çalışanları ile Halk Ekmek büfe işletmecilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Fabrika konferans salonunda yapılan eğitimin ardından tüm katılımcılar hijyen eğitimi sınavına tabi tutuldu. Ankara’da marka haline gelen Ankara Halk Ekmek Fabrikası, gerek fiziki koşulları ile gerek sağlıklı ve besleyici ürünleriyle gerekse ekonomik fiyat politikasıyla tüm Ankaralıların gözdesi haline geldi. Üniversite – Sanayi işbirliğinin güzel bir örneği olan Halk Ekmek, bilimin ışığında insan sağlığının devamlılığı ve hijyenik ürünler sunmak adına büyük bir heyecan ile çalışmalarına devam ediyor.

 

Top