Bizden

Haberler

MOBİL FIRINIMIZA YOĞUN İLGİ

TMO'nun 80. Yılı ve Depoculuk Hamlesi Etkinlikleri kapsamında TMO’nun Ankara’daki yerleşkesinde yapılan etkinliklerde Ankara Halk Ekmek Fabrikası,  mobil fırını ile görev aldı. TIR dorsesinin içine yerleştirilen ekipmanlar ile hareket halinde iken bile ekmek üretimi yapabilen mobil fırın, ülkemizde veya komşu ülkelerde meydana gelebilecek sel, deprem gibi doğal afetler ile savaşın hüküm sürdüğü yerlerde görev alıyor. Günlük 15.000 ekmek üretim kapasitesine sahip olan mobil fırınlar, bünyelerinde bulunan jeneratör ile gittikleri bölgede ihtiyaç sahiplerine belirli oranda elektrik enerjisi de sunabiliyor.

  TMO'nun 80. Yılı ve Depoculuk Hamlesi Etkinlikleri kapsamında sergilenen mobil fırına Ankaralılar oldukça yoğun bir ilgi gösterdi. Etkinlik boyunca ekmek üretimi yapan mobil fırından çıkan ekmekler sıcak sıcak katılımcılara dağıtıldı. Çocuklar için Halk Çerez adlı ürünler dağıtıldı. Ankara Halk Ekmek Fabrikasının Türkiye’de örnek bir işletme haline geldiğini ifade eden ziyaretçiler, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ülkemizde yaşanan doğal afetlerde afetzedelere her alanda destek sunduğunu, afet bölgesine ilk ulaşan belediye olduğunu söylediler.

Etkinliğe katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) öncülüğünde ülke genelinde 90 noktada, 4,2 milyon ton kapasiteli lisanslı depo yapımının hedeflendiğini belirterek, "Bunların 2018 yılında 2,5 milyon tonluk kısmı, 2019 yılı sonunda ise tamamı devreye girmiş olacaktır." dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, TMO'nun Güvercinlik tesislerinde düzenlenen "TMO'nun 80. Yılı ve Depoculuk Hamlesi Etkinlikleri"nde yaptığı konuşmada, sosyal ve siyasal istikrarın gıda güvenliğiyle doğrudan ilişkili olduğunu, bu açıdan ofisin Türkiye'deki gıda güvenliğinin sağlanmasında etkin rol oynadığını belirtti. Konuşmasının ardından stantları gezen Fakıbaba, Ankara Halk Ekmek Fabrikasının standına gelerek incelemelerde bulundu. Halk Çerez adlı ürün ile ilgili bilgiler alan Fakıbaba, ekmek israfının önlenmesi amacıyla hayata geçirilen bu proje için yetkililere teşekkür etti. Mobil fırınların içine girerek ekmek üretimini yerinde izleyen Bakan Fakıbaba, Halk Ekmek Fabrikası çalışanlarına kolaylıklar diledi.

Top