Bizden

Haberler

ULUSAL EKMEK ÇALIŞTAYI YAPILDI

ULUSAL EKMEK ÇALIŞTAYI YAPILDI
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TMO, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu ve Konya Ticaret Borsası’nın ortaklaşa düzenlediği Ulusal Ekmek Çalıştayı, 27-28 Mart tarihlerinde Konya’da yapıldı. 
 
Çalıştay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Müdürü Muharrem Selçuk, Konya Ticaret Borsa Başkanı Hüseyin Çevik, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Ankara Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ahmet Sarıduman, İstanbul Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, birçok üniversiteden akademisyen ve uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi.  
 
Çalıştay’ın ikinci gününde sunumunu yapan Genel Müdürümüz Ahmet Sarıduman, Çalıştay’ın tüketiciler ve üreticiler adına büyük bir kazanım sağlayacağını söyledi. Genel Müdürümüz konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Mevlana Celaleddin-i Rûmî Hazretlerinin şehrinde Konyadayız. Mevlana Hazretleri’nin bir öğüdünü hatırlatarak sözlerime başlamak istiyorum.
 
“Cahil ile oturup bal yiyeceğine,  Âlim ile otur, kuru ekmek ye.”
 
Biz burada iki gündür âlimlerle ekmeği konuşuyoruz. İnşallah Ankara’ya yolunuz düştüğünde lütfen fabrikamızı şereflendirin, birlikte kuru ekmekte yiyelim. Ben açıkçası kendi adıma gerek sunumlardan, gerekse aralardaki sohbetlerimizde fazlasıyla istifade edebilme imkanı buldum. Yeri gelmişken bu çalıştayı düzenleyen başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TMO olmak üzere tüm yetkililere çok teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Ankara Halk Ekmek Fabrikası olarak üniversite-sanayi işbirliğinin artarak devam edeceğine vurgu yapan Genel Müdürümüz, en kaliteli ürünleri, sağlıklı ve hijyenik koşullarda, en ekonomik şekilde tüketicilerimize sunmayı amaç edindik. Bu doğrultuda, büyük bir şevk ve özveri ile çalışmalarımız devam edecektir. dedi.
 
Çalıştay’ın sonunda kendisine plaket takdim edilen Genel Müdürümüz Ahmet Sarıduman, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Top