Bizden

Haberler

HİJYEN EĞİTİMİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında 18.01.2017 tarihinde imzalanan protokol gereği; 10.12.2017 tarihinde, Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü eğitimcilerinin eğitim verdiği, ekmek üretimi sektöründe çalışanlara yönelik "Hijyen Eğitimi" tüm Halk Ekmek çalışanları ile Halk Ekmek büfe işletmecilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sağlığınız Bizim İçin Çok Önemli

Kocatepe Kültür Merkezinde yapılan eğitimin ardından tüm katılımcılar hijyen eğitimi sınavına tabi tutuldu. Ankara'da marka haline gelen Ankara Halk Ekmek Fabrikası, gerek fiziki koşulları ile gerek sağlıklı ve besleyici ürünleriyle gerekse ekonomik fiyat politikasıyla tüm Ankaralıların gözdesi haline geldi. Üniversite-Sanayi işbirliğinin güzel bir örneği olan Halk Ekmek, bilimin ışığında insan sağlığının devamlılığı ve hijyenik ürünler sunmak adına büyük bir heyecan ile çalışmalarına devam ediyor.

Son olarak fabrikada çalışan tüm Halk Ekmek personeli ile taşeron şirketlerin personelleri ve ekmek büfelerinin işletmecilerinin yer aldığı kapsamlı bir eğitimle, ekmeğin üretiminden tüketiciye ulaşmasına kadarki zincirde yer alan tüm görevlilere eğitimleri verildi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı eğitimde,

Gıdalarda Riskler, Bulaşma Kaynakları, Bozulmalar

Ekmek Fırınlarında Hijyen ve Sanitasyon

Gıda İnfeksiyonu ve Zehirlenmeler

Ekmek ve Ekmek Çeşitleri ile ilgili Mevzuat

Tam Buğday Ekmeğinin Önemi

Ekmek İsrafının Azaltılması gibi konular ele alındı

Eğitim programında kısa bir konuşma yapan Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, hijyen eğitiminin önemine dikkat çekerek, Halk Ekmek Fabrikasında sağlıklı üretim adına her türlü detay düşünülmüş ve yıllardır uygulanmaktadır. Bu eğitimin amacı bu birikimlerimizin pekiştirilmesi ve sağlıklı üretim konusunda daha da bilinçlenmemizdir. Bazı insanların temizlik anlayışları farklılık arz ediyor. Bu eğitimler ile bu tür farklılıklar ortadan kalkacak, belli bir standarda kavuşacaktır. Fabrikadan büfelere kadar el değmeden gönderdiğimiz ekmeğin, büfelerden de tüketicilerimize tertemiz sunulması temel hedefimizdir. Ankara Halk Ekmek Fabrikası olarak, üretimin her aşamasında büyük bir titizlikle hijyen konusuna dikkat etmekteyiz. Bünyemizde yer alan laboratuvarımızda sürekli tahliller yapmakta, üretim alanımızda yer alan metal tarayıcılar ile üretilen tüm ekmekleri taramadan geçirmekteyiz. Eğitimin tüm personelimize ve büfecilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Yapılacak sınavda herkese başarılar diliyorum. İnşallah tüm fırınlarımız hijyen konusunda aynı duyarlılığı gösterirler. dedi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu adına görüşlerini aktaran Federasyon Basın Danışmanı Süreyya Güngör şunları söyledi:

Ankara Halk Ekmek Fabrikamızın bünyesinde hizmet üreten sizlerle bugün üretimde, dağıtımda ve satışta hijyeni konuşacağız. Mevzuatı anlatacağız. Personel, işyeri ve ekipman hijyeni hakkında bilgiler vereceğiz. Ekmek israfına dikkat çekerek ülkemiz için nasıl bir katma değer oluşturabilirizi anlamaya çalışacağız. İnanıyorum ki, eğitim sonunda, yeni şeyler öğrenmenin mutluluğunu da hissedeceksiniz.

Orhan Gazi Bursa'yı feth etmiş, Uludağ'ın eteklerindeki fırıncıları denetliyordu.

Fırıncının birinde ekmeklerdeki ilginç bir durum dikkatini çekti. Ekmeklerin üzerinde üç çizgi vardı. Nedir bu, diye sordu?

Fırıncı; biz Hristiyanız, yediğimiz ekmek, Tanrı, Oğul ve Kutsal Ruhu hatırlatsın diye ekmeklerin üzerine üç çizgi çekeriz, dedi. Orhangazi bu durumdan çok etkilendi ve hemen bir ferman yayınladı. Ferman, aynen şöyleydi:

"Bundan böyle Bütün Müslüman Fırıncılar Allah'tan başka ilah olmadığına işaret etmek için ekmeğin üzerine bir çizgi çeke.! O gün bugündür ekmeğimiz Tevhidi haykırır.

Eğitimin sonunda yapılan sınavın ardından program sona erdi.

Top