Bizden

Haberler

HALK EKMEK'TEN CERABLUSLULAR İÇİN EKMEK FIRINI

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HALK EKMEK FABRİKASI’NIN, TERÖR ÖRGÜTÜ DAEŞ'TEN KURTARILAN SURİYE'NİN CERABLUS BÖLGESİNDEKİ EKMEK İHTİYACININ KARŞILANMASI AMACIYLA BÖLGEYE SEVK ETTİĞİ MOBİL EKMEK FIRINI, GAZİANTEP’İN KARKAMIŞ İLÇESİNDE EKMEK ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında temizlenen ilçeye dönüşler sürüyor.

Nüfusu 20 bini bulan ve altyapı eksikleri Türkiye tarafından giderilen ilçede terör örgütü DAEŞ tarafından tahrip edilen fırınlar yeniden onarılana kadar halkın ekmek ihtiyacı Karkamış'tan karşılanıyor. Bu kapsamda Kurban bayramı öncesinde Karkamış!a gönderilen Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikasına ait mobil fırınlar ekmek üretmeye devam ediyor.

Günlük ekmek üretim kapasitesi 15 bin adet olan mobil fırında her gün 7-10 bin arasında ekmek üretimi yapılıyor. Üretilen ekmekler bölgede faaliyet gösteren özel bir yardım vakfı tarafından kamyonlarla Cerablus’a götürülerek halka dağıtılıyor. Karkamış’ta göreve başladıkları günden beri yüz bin adede yakın ekmek ürettiklerini belirten Ankara Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar:

“Cerablus’ta faaliyet gösteren fırınlar tekrar üretime başlayana kadar Cerablus halkına ekmek desteğimiz devam edecek. Bu güne kadar yaklaşık yüz bin civarında ekmek üretip gönderdik. Ankara Halk Ekmek Fabrikası olarak bundan sonra da üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışacağız. Ekmek üretiminde ve ekmeklerin Cerablus’a nakledilmesi esnasında bölgede faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri de bizlere yardımcı olmaktadır.” dedi.

Top